A Battlebox es a Nemzeti Muzeum

A kurzus elso delutanjan a vilaghaborus Fort Canning erod bunkeret, a Battleboxot es a mellette levo Nemzeti Muzeumot neztem meg.

Oszinten: mind a ketto csalodas volt. A Battlebox igazibol, ha mar lattal bunkert, akkor igazibol azonnal lathato, hogy komolytalan. Legalabbis az europai hadszinterhez kepest. Egy meteres vasbeton falak, acellemezre toltott fold.

Maga a hely sem tul baratsagos, mert azzal kezdik, hogy tilos fenykepezni lent. Na, nem mintha lenne barmi, amit erdemes lenne lefenykepezni. Viszont itt talalkoztam eloszor (de nem utoljara) azzal, hogy a briteknek milyen szintu inkomtetenciaja es teves helyzetfelismerese vezetett a modern Szingapur megszuletesehez. A Szingapuri csata utan a lakossag elvesztette a bizalmat a gyarmattartokban, ezert hiaba kellett kivonulnia a japanoknak nehany ev mulva, a visszatero britek mar csak addig maradhattak, amig rendeztek Brit Malajfold es Szingapur fuggetlenedeset.

A britek ugy gondoltak, hogy “lehetetlen” atkelni a malaj felsziget 200 km-es dzsungelen, ezert az osszes vedmu a tenger felol vedte a szigetet. Hat a japanok atjottek a dzsungelen, nehany nap alatt. Utana pedig megint napok alatt elfoglaltak a sziget legnagyobb reszet, elvagtak az ivovizellatast, ezert az angol, tobb, mint 100 ezer fos helyorseg gyakorlatilag komoly utkozet nelkul megadta magat,  kb. Lord Cardigan-i nagysagot mutatott (o volt az, aki elrendelte a konnyulovassag emlekezetes tamadasat a krimi haboruban) a brit foparancsnok, Arthur Percival. Persze az is igaz, hogy ehhez kellett a brit hadvezetes teljes tevkepzete arrol, hogy milyen a hadi helyzet Del-Kelet-Azsiaban, ezert semmi ertekelheto modern felszerelest nem adtak a varos vedelmere. Az osszes dontest sem o hozta meg, de azert azt ki kell emelni, hogy nem engedett vedelmi vonalat epiteni a szarazfold feloli reszere a szigetnek, mert szerinte a vedmuvek romboljak a katonak es a lakossag moraljat (hiszen akkor el kellene ismerni a lehetoseget az ostromnak). 6000 utasz allt rendelkezesere az epitkezeshez, hozza sem kezdtek.

Ezzel egyutt: a japanok ilyen jatekszer harckocsikkal uraltak a hadszinteret. Ez mar a nemzeti múzeumban van, resze a Szingapúr születése kiállításnak.

Ez egy opiumagy, nem tudtam, hogy kulon butordarab volt az opium hatasa alatti fetrengesre, egyfajta ket meteres ulofeluletu kanape.

A helyi sajatossagok miatt a muzeum gyujtemenye annyira nem volt szerintem gazdag, de azert igyekeznek, peldaul az egyik modern kiallitoterben egy ilyen 50-60 meteren tekeredo, sok projektorbol folytatolagosan vetitett virtualis erdo-installacio volt, latszolag nem ismetlodo klipekkel.

Ezek a szep kis viktorianus csigalepcsok meg mindig tetszenek.

Sorry, comments closed.